• ساعت : ۱۲:۵۸:۴۲
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۷/۰۱ 
  • کد خبر : ۷۹۱۹۹
جلسه شورای سلامت در اندیمشك برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان اندیمشک ، مهندس کرم صرفه جو معاونت فرمانداری در این جلسه ضمن اشاره به اهمیت و حساسیت مباحث شورای سلامت و با نزدیک شدن به مراسم با شکوه اربعین حسینی و آغاز سال تحصیلی مدارس خطاب به مدیران دستگاههای اجرایی ، تصریح کرد: دستگاههای اجرایی ضمن تعامل و همکاری متقابل با شبکه بهداشت و درمان شهرستان باید در راستای انجام وظایف محوله و پیگیری مصوبات حوزه سلامت اهتمام ویژه داشته باشند.

در ادامه دکتر روحانی مدیر شبکه بهداشت ودرمان گفت : با نزدیک شدن به مراسم اربعین حسینی که هر سال با شکوه تر از سال های قبل و با حضور میلیونی عاشقان امام حسین(ع) برگزار می شود و سهم بخش بهداشت و درمان به عنوان یکی از متولیان عمده حفظ سلامت در همایش های بزرگ و مردمی بر کسی پوشیده نیست از این رو حضور پررنگ کادر بهداشتی و درمانی در بخش های مختلف برنامه اربعین به ویژه نظارت بر سلامت مواد غذایی و آبی که در اختیار زائرین قرار می گیرد از موارد بسیار پر اهمیت است.

وی افزود: از سوی دیگر استقرار مواکب در جاده های منتهی به پایانه های مرزی به دلیل احداث در شرایط خارج از شهرها می تواند مخاطرات بهداشتی را از جهت انتقال بیماری های منتقله از آب و غذا سبب شود که این امر تلاش ، دقت و دلسوزی همکاران بهداشت را در پیگیری شرایط زیست محیطی مواکب می طلبد و همچنین در کنترل افراد وارد شده به مرزها و ورودی های شهر ها کارشناسان پیشگیری از بیماری ها، پزشکان و سایر همکاران وظیفه کنترل افراد، نمونه برداری انسانی از بیماران اسهالی و یا مشکوک به سایر بیماری ها انجام می شود و سپس هماهنگی جهت ارجاع به مراجع بالاتر انجام می گردد که بحمدالله مرکز بهداشت اندیمشک با برنامه ریزی انجام شده در این خصوص و نیز طرح موضوع در جلسات برون بخشی و ایجاد حساسیت لازم و تشریح و بیان اهمیت موضوع برای دیگر ارگان ها و همچنین تشکیل نشست با موکب داران در همین مرکز مقدمات انجام و ارائه راه های صحیح و کنترل موارد فوق را فراهم نموده است.

دهقان مسئول ستاد عتبات اندیمشک در ادامه افزود : باید زیرساخت‌هایی برای استقرار نیروهای بهداشت ، درمان ، فوریتهای پزشکی و امدادگر شهرستان در نظر گرفته شود  تا بتوانند خدمات خوب و به موقع به زائرین اربعین ارائه دهند.

وی ادامه داد: در زمان حضور مردم در تجمعات انبوه نگرانی اصلی ما سرویس‌های بهداشتی و وضع عرضه مواد غذایی بوده که خوشبختانه با حضور فعال بهداشت و درمان این مشکل ما در شهرستان حل شده است.

در ادامه این جلسه مهندس عنافچه ریاست مرکز بهداشت افزود : در حال آغاز سال تحصیلی هستیم که رسیدگی به وضعیت بوفه مدارس و توجه به عرضه‌ ‌مواد غذایی یکی از اولویت اصلی ما است.

مهندس عنافجه بر اهمیت  توانمند سازی دانش آموزان ، پرسنل ، اولیاء ومربیان درزمینه مفاهیم ارتقای سلامت نوجوانان و جوانان و ساختار مدارس مروج سلامت تاکید کرد .

وی شرایط بهداشتی پایگاه تغذیه سالم را در سه بعد 1- مواد خوراکی 2- فضای فیزیکی 3 - فرد متصدی بوفه / فروشنده موادخوراکی را بسیار ضروری دانست .

ایشان همچنین بیان داشت : انواع مواد خوراکی بسته بندی شده که در پایگاه های تغذیه سالم مدارس (بوفه) عرضه می شود باید دارای پروانه ساخت وزارت بهداشت ، نشان استاندارد ، نام و نشانی کارخانه ، تاریخ تولید و انقضا ، مشخصات ترکیبات تشکیل دهنده ، پوشش سالم و تمیزباشد.

وی یادآور شد: این مواد عبارتند از خشکبار و خرما ، انواع میوه خشک ، انواع مغزها ، انواع ماست و شیر و فرآورده های آن ، انواع میوه ها ، انواع نوشیدنی ها ، بیسکویت ، کیک و کلوچه ، لقمه سالم ، برخی غذاهای پخته شده و مانند آن است.

وی افزود: عرضه انواع پفک ، انواع یخمک ، نوشابه های گازدار ، آدامس ، سوسیس ، کالباس ، سالاد الویه ، چیپس ، انواع آلو و آلوچه ، فلافل ، بستنی یخی و آب میوه هایی که از آب و قند و اسانس میوه تهیه شده است در بوفه مدارس غیرمجاز است. در آیین‌نامه عرضه میوه در بوفه تأکید شده که متأسفانه جزو اقلامی است که در بوفه مدارس اصلا دیده نمی‌شود.

مهندس عنافجه درباره شرایط متصدی بوفه و فروشنده موادغذایی نیز افزود: این افراد موظفند دوره ویژه بهداشت عمومی گذرانده باشند و گواهی نامه معتبر دریافت کنند.

وی گفت: این افراد باید کارت معاینه پزشکی معتبر در محل کار خود داشته باشند و هنگام مراجعه به بازرسان بهداشت ارائه کنند.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.9.0
    V5.7.9.0